Najlepsze ciasto naleśnikowe

By | 1/29/2016 Skomentuj




Naleśniki jadł chyba każdy? Po prześledzeniu badań wielu naukowców wyciągnęłam wniosek, że jest to podstawowy posiłek u 2-6 latków, (choć są i starsi, którzy mogli by je jeść bez przerwy...), który mógłby zastąpić wszystko, oprócz czekolady, żelków i chipsów.

Można je podawać na słodko z dżemem od babci Czesi, z czekoladą, bitą śmietaną, albo na słono z kurczakiem, mięsem mielonym, różnymi sosami.
Jak jednak usmażyć samą bazę, czyli idealnego naleśnika? Nie ociekającego tłuszczem, elastycznego, cienkiego i przepysznego?





Przepis na idealne naleśniki


Składniki na 7-8 naleśników (ok. 22 cm średnicy):


-2 jajka
-1 szklanka mleka
-1 szklanka wody, najlepiej gazowanej
-2 szklanki mąki pszennej
-płaska łyżeczka soli
-olej do smażenia


Sposób przygotowania:


Jajka miksujemy, dodajemy sól, następnie mleko, wodę oraz mąkę - ja dodaję pół szklanki mleka, pół szklanki mąki,znowu mleko, następnie mąka i tak na zmianę. 
Odstawiamy ciasto na około pół godziny, żeby się "przegryzło". Można smażyć również bezpośrednio po przygotowaniu, jednak takie odstawione na jakiś czas jest lepsze.

Patelnie rozgrzewamy na średnim ogniu, następnie wlewamy na nią ok. pół łyżki oleju i kuchennym ręcznikiem papierowym rozcieramy go po całej powierzchni. Patelnia ma być natłuszczona, ale naleśnik nie ma pływać w oleju. 
Gdy olej się nagrzeje wylewamy ciasto na patelnię- u mnie 3/4 chochli do zupy, ale każdy musi znaleźć sobie odpowiednia ilość do wymiarów jego patelni. Lekko unosząc naleśnik sprawdzamy, czy nabrał już złotego koloru. Przerzucamy na drugą stronę i smażymy do uzyskania tego samego efektu.


Legendy głoszą, że pierwszy naleśnik jest zawsze do wyrzucenia. Niektórzy twierdzą, że i mąż... Dzięki temu przepisowi, każdy mój naleśnik ląduje na talerzu, nie w śmietniku, więc może i z mężem najgorzej nie będzie...? ;)




Smacznego!

0 Komentarze: